Tribute to Chick Corea – 09.09

09.09 (piątek), godz. 20:30, bilety w cenie: 25 zł przedsprzedaż i 30 zł w dniu koncertu, sprzedaż biletów: www.metrumjazz.pl oraz w recepcji hotelu Grępielnia, tel. 33 822 10 65 i 603373590

Piotr Matusik powraca do Metrum w wielkim stylu, tym razem z projektem składającym hołd ponadczasowemu geniuszowi.

W maju 2014 roku zarejestrowany został materiał dźwiękowy zawierający znakomite kompozycje jednego z najciekawszych, najbardziej cenionych i rozpoznawalnych pianistów jazzowych na świecie jakim jest Armando „Chick” Corea. Artysta ten od lat sześćdziesiątych XX wieku kreatywnie działa komponując, koncertując, biorąc udział w wielu zróżnicowanych, ciekawych projektach. Jest doceniany najważniejszymi nagrodami w dziedzinie sztuki muzycznej. Do najnowszych z jego wydawnictw płytowych należą pozycje takie jak „Portraits”, „Vigil” czy „Trilogy”. Corea został uhonorowany rozlicznymi, istotnymi nagrodami świata muzyki takimi jak Grammy, czy nagrodami „Downbeat Magazine”, „JazzTimes Magazine”.

Chcąc wnieść na polską scenę jazzową element uhonorowania twórczości tego wielkiego artysty, pianista młodego pokolenia jakim jest Piotr Matusik postanowił nagrać kilka jego kompozycji. Program nagrania starannie dobrany stanowi sześć utworów z początku twórczości mistrza. Zawierają się one w okresie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Są nimi: „Now he sings now he sobs” z płyty o tym samym tytule, na której znajduje się również znany utwór w metrum 3/4 a jest nim Windows, który także został zarejestrowany. „Tones for Joan’s bones” z płyty o tym samym tytule to piękna ballada z tematem zagranym przez fortepian, „The One Step” utwór z elektronicznie brzmiącej płyty zatytułowanej „Friends”, tutaj w akustycznym wydaniu, „Litha” oraz piękny temat „You’re everything” zaśpiewany przez basistę Dariusza Ziółka.

Do zespołu Piotr Matusik zaprosił świetną zgraną z sobą sekcję rytmiczną, którą stanowią znakomici muzycy znani już od lat na scenie jazzowej: basista Dariusza Ziółek, perkusista Adama Buczek oraz saksofonista Marcin Żupański. Lider kwartetu to pianista, kompozytor uhonorowany w ostatnich dwóch latach wieloma nagrodami. Większość z dotychczasowych sukcesów odniósł w kwartecie młodego skrzypka Bartosza Dworaka. Kwartet zdobył nagrody Grand Prix konkursów Lotos Jazz Festiwal 2014 oraz Jazz Juniors 2013. Obecnie zespół przygotowuje się do nagrania drugiej płyty na którą materiał pisze właśnie Piotr Matusik. Pianista w roku 2014 został laureatem pierwszej nagrody Novum Jazz Festiwal i uhonorowany tytułem Nowa nadzieja jazzu. Autorzy recenzji koncertów podkreślają biegłość techniczną, charyzmatyczność interpretacji wykonywanych utworów oraz oryginalność kompozycji autorstwa Piotra Matusika.

Materiał płyty „Tribute to Chick Corea” brzmi energetycznie, stylowo swinguje dzięki pracy doskonałej sekcji rytmicznej w osobie Dariusza Ziółka, który obdarza nas dodatkowo obszernymi wirtuozowskimi solami i scatującym wokalem oraz Adama Buczka, który gra bardzo stylowo zarówno pałkami jak i miotłami, a jego werbel wręcz zachwyca brzmieniem. Marcin Żupański urzeka pięknym brzmieniem, jego sola są kreatywne, zróżnicowane a tematy zagrane emocjonalnie. Oto potęga akustycznego jazzu w jego najwyższej formie.