CREDO METRUM

Jesteśmy ludźmi, którzy kochają dobry jazz. Nie ograniczamy się w swojej pasji, jesteśmy otwarci na wszystkie jazzowe gatunki. Warunek jest jeden
- ta muzyka musi mieć duszę.

Słuchamy jazzu z prawdziwego zdarzenia, klasycznego i współczesnego, sięgającego do korzeni i wyznaczającego nowe kierunki. Nie boimy się przeróżnych poszukiwań, dźwiękowych podróży, eksperymentów. Chcemy składać hołdy i odkrywać przyszłość, budować mosty między tradycją i awangardą. Metrum Jazz powstał zarazem z tęsknoty za tętniącym życiem klubem jazzowym w Bielsku-Białej, mieście nazywanym czasem polską stolicą jazzu. Organizowane tutaj w okresie jesienno-zimowym festiwale cieszą się światową renomą, ale brakowało miejsca, które dorównuje im klasą i przez cały rok dostarcza miłośnikom jazzowej wibracji muzycznych rarytasów.

Nazwa Metrum Jazz Club niesie ze sobą nasze przesłanie. Metrum organizuje rytm w utworze muzycznym, rozkłada akcenty. Organizacja rytmu klubowego życia to zadanie, któremu poświęcamy się każdego dnia, by dawać Wam koncerty, improwizacje, sety elektroniczne i wszelakie wydarzenia kulturalne. Metrum jest zmienne i nieprzewidywalne, ale za punkt honoru stawiamy sobie stałe podnoszenie poprzeczki. Stylowy rozwój zgodny z pionierskim duchem Milesa Davisa – oto nasza ambicja.

Atmosferę Metrum tworzy również jego niezwykła lokalizacja. Klub mieści się w XIX-wiecznym budynku, który był niegdyś częścią kompleksu fabryczno-willowego, należącego do Adolfa Mänhardta i Ferdynanda Hähnela. Fabryka stała się na przełomie wieków wiodącym w Austrii producentem obić zgrzebnych dla przemysłu wełnianego oraz wyrobów ze skóry dla przemysłu włókienniczego. Dzięki wieloletnim wysiłkom obecnego właściciela kompleks został odrestaurowany w imponującym stylu. Dziś mieszczą się w nim – oprócz klubu Metrum – m.in. hotel z zapleczem konferencyjnym, fitness club oraz restauracja. Całości kompleksu nadano nazwę ”Grępielnia”. Pochodzi ona od nazwy urządzeń (grępli, czyli grzebieni) i czynności rozczesywania wełny – gręplowania, z którym powszechnie kojarzona była dawna fabryka.

Lokalizacja ma także wiele zalet praktycznych – od bezpłatnego parkingu dla gości i wifi, przez dostępność komfortowych pokoi hotelowych, do wybornej kuchni (w menu również potrawy wegańskie) i wagonu tramwajowego ustawionego przed klubowym budynkiem, serwującego szybkie dania oparte na świeżych składnikach wysokiej jakości. Autorskie wnętrze Metrum (piękne, funkcjonalne dzieło Magdaleny Kudłacik i Klaudii Juraszek, możecie podziwiać jego urok w dziale ”fotosy”) i charyzmatyczna obsługa barmańska dopełniają obrazu jazzowego przedsięwzięcia totalnego.

Na deser zostawiliśmy informacje dotyczące nagłośnienia, sprzętu muzycznego i instrumentów, którymi dysponuje Metrum. Przed Wami krótki opis naszej zbrojowni.

Kawai CA 60A (dł. 206 cm) – fortepian z kultowej serii Kawai Grand CA (Concert Artist), która zapewniła japońskiej firmie stałe miejsce w elicie. CA 60 to bezkompromisowa jakość, przykład sztuki rzemieślniczej w swojej najdoskonalszej formie. Parametry brzmieniowe tego instrumentu i jego stylistyka spełniają najbardziej wygórowane wymagania.

Rane Sixty-Four – król klubowych mikserów. Opisując Rane’a, warto przytoczyć opinię fachowego portalu infomusic.pl – ”ciężko o lepszy wielozadaniowy mikser, który spokojnie można postawić w klubie i każdy może zagrać na nim bez problemu, i to niezależnie czy korzysta z softu, czy gra klasycznie z playerów czy gramofonów”.

Technics SL-1200 mk2 – nieśmiertelna klasyka. 1200 mk2 to nie jest zwykły gramofon, to po prostu legendarny instrument, który odegrał bardzo ważną rolę w muzycznych rewolucjach ostatnich czterdziestu lat. Precyzja i feeling pozostają niepodważalnymi atutami mk2, czyniąc go uniwersalnym narzędziem dla artystów różnych pokoleń.

REGULAMINY

Zapraszamy również do zapoznania się z naszym:
regulaminem klubu oraz regulaminem sklepu.