Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Trio – 17.09

17.09 (sobota), godz. 20:30, bilety w cenie: 30 zł przedsprzedaż i 35 zł w dniu koncertu, sprzedaż biletów: www.metrumjazz.pl oraz w recepcji hotelu Grępielnia, tel. 33 822 10 65 i 603373590

Metrum Jazz Club zaprasza na jedno z największych wydarzeń roku 2016 w mieście jazzu: koncert tria Audiofeeling Pawła Kaczmarczyka – jednego z najlepszych europejskich pianistów jazzowych. Muzycy (Paweł Kaczmarczyk – piano, Jakub Dworak – double bass, Dawid Fortuna – drums) zaprezentują materiał z doskonale przyjętej płyty ”Something Personal”.

„Zachwycająca płyta! Wszystkie tradycyjne ogólniki, jakie stosuje się zwykle, by opisać bardzo dobrą płytę, tutaj wydają się chybione. To jest płyta wciągająca od pierwszego dźwięku, a po ostatnim miałem ochotę zacząć ją słuchać od początku (i niebawem to zrobiłem). Wszystko ma tu głęboki sens – sens muzyczny. Każdy dźwięk wydaje się ważny i rzeczywiście niesie ze sobą mnóstwo znaczeń. Dynamika i barwa mają ogromne znaczenie, muzycy posługują się tymi środkami równie swobodnie, jak melodią, harmonią i rytmem. Ta muzyka pulsuje nierównomiernymi metrami granymi tak naturalnie i swobodnie, że trudności w ogóle się nie zauważa. O idealnej współpracy między trzema artystami nawet nie ma co wspominać, zgrani są fantastycznie, dialogują i uzupełniają się doskonale. Wszystko pasuje – i dźwięki bębnów, i basu, odpowiednie miejsca na solówki, wszystko takie szlachetne i precyzyjne, a jednocześnie bardzo swobodne. Cały program jest tak dobrany, że właściwie tworzy całość, jedną suitę. Oczywiście można by trochę podywagować, pisać o wpływach, o ulubionych chwytach harmonicznych, w których mieszanie dur z moll jest obowiązkowe (dlatego też dobrze pasuje rozpoczynający płytę utwór zespołu Massive Attack), powiedzieć o fragmentach, które kojarzą się z innymi wykonaniami (np. część Birthday Song kojarzy się z pomysłami Zbigniewa Namysłowskiego, inne lekko przypominają muzykę Leszka Możdżera lub Keitha Jarretta), ale jednocześnie jest to wyraźnie muzyka oryginalna, autorska, bardzo indywidualna. Sam nie wiem, co bardziej chwalić – kompozycje czy ich wykonanie. Mistrzów nie ocenia się, tylko się im klaszcze. Trochę mi głupio pisać w takim podniosłym tonie o młodych muzykach, ale właśnie z takim entuzjazmem odbieram ich nagrania.” Tak pisał o płycie Ryszard Borowski z Jazz Forum.

Paweł Kaczmarczyk – pianista, kompozytor i sideman. Pierwszy Polak z kontraktem płytowym w prestiżowym niemieckim wydawnictwie ACT Music. Animator krakowskiej sceny jazzowej. Dyrektor artystyczny festiwalu Jazz Juniors.

Oto, jak osobę Kaczmarczyka opisuje prestiżowy portal Culture.pl: ”- Słuchając, jak Paweł Kaczmarczyk wydobywa dźwięki z klawiszy, możemy zrozumieć, na czym polega pełnokrwista, pełna zaangażowania pianistyka jazzowa – pisał o Pawle Kaczmarczyku na łamach Chicago Tribune Howard Reich. Trzeci autorski album pianisty, zatytułowany ”Complexity in Simplicity” wydany dla prestiżowej wytwórni ACT Music otworzył pianiście drzwi do międzynarodowej kariery. Płyta została uznana „Albumem Roku”, a Paweł Kaczmarczyk „Pianistą Roku” w rankingu Czytelników magazynu Jazz Forum.

Kaczmarczyk na swym koncie masz też m.in. nagrodę „Kulturalne Odloty Gazety Wyborczej” w kategorii „Artysta Roku 2009” oraz Grand Prix Jazz Melomani w kategoriach: Nowa Nadzieja, Artysta Roku, Album Roku. Był dwukrotnie nominowany do nagrody Fryderyka w kategoriach: Jazzowy Muzyk Roku, Fonograficzny Debiut Roku.

Koncertuje na całym świecie m.in. w Europie, USA, Indiach, Afryce, Azji i na Półwyspie Arabskim. Występował i współpracował z artystami światowego formatu takimi jak: Lee Konitz, Jon Christensen, Mino Cinelu, Emil Mangelsdorff, Poogie Bell, Hadrien Feraud, Eivind Aarset, Arild Andersen, Theodosii Spassov, Janusz Muniak, Piotr Wojtasik, Adam Pierończyk, Zbigniew Namysłowski”.