03.10 (poniedziałek), godz. 20:30, bilety: 35 zł przedsprzedaż, 40 zł w dniu koncertu, sprzedaż biletów: www.metrumjazz.pl oraz w recepcji hotelu Grępielnia, tel. 33 822 10 65 i 603373590
Mamy Państwa zaszczyt zaprosić na absolutnie unikatowy koncert prawdziwych muzycznych gigantów. Kwartet legendarnego perkusisty Kazimierza Jonkisza (jednego z czołowych przedstawicieli szeroko pojętego zjawiska ,,Polish jazz’’) wystąpi z gościnnym udziałem amerykańskiego saksofonisty barytonowego Ronniego Cubera, sławnej postaci nowojorskiej sceny jazzowej. Podczas swojej kariery Cuber współpracował m.in. ze Slide’em Hamptonem, Maynardem Fergusonem, Lee Konitzem, czy Frankiem Zappą. Jako muzyk sesyjny współpracował również z B. B. Kingiem czy Ericem Claptonem. Oprócz Jonkisza i Cubera na scenie Metrum pojawią się Wojciech Pulcyn (kontrabas), Marcin Żupański (saksofon tenorowy) i Piotr Matusik (piano): wybitni, wielokrotnie nagradzani muzycy.
Kazimierz Jonkisz – absolutna legenda polskiej muzyki. Urodził się w 1948r. w Wilamowicach koło Oświęcimia. Mając 10 lat rozpoczął naukę gry na akordeonie w Ognisku Muzycznym w Brzeszczach. Podczas egzaminu do Liceum Muzycznego w Bielsku – Białej, komisja odkryła u niego wyjątkowe poczucie rytmu. W 1962r. rozpoczął naukę gry na perkusji w tejże szkole. W wieku 18 lat został laureatem festiwalu Jazz nad Odrą 67. Studia muzyczne ukończył w 1971 r., w którym otrzymał również stypendium im. Krzysztofa Komedy.
Współpracował z najbardziej znanymi polskimi muzykami jazzowymi jak Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, J.P.Wróblewski, Michał Urbaniak, czy Adam Makowicz. Występował również z muzykami o międzynarodowej sławie, takimi jak: Al. Cohn, Roy Hargrove, Larry Coryell, Amina Claudine Myers, Monty Waters, Eddie Henderson, Kevin Mahogany, Marc Thomas, Miles Griffith, John Hicks, Bob Sheppard, Lary Goldings, Tim Hagans, Ronnie Cuber. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych europejskich perkusistów jazzowych. W 1978r. rozpoczął koncerty jako pierwszy w Polsce leader za perkusją. Przez jego zespoły, przewinęło się wielu młodych muzyków, którzy obecnie tworzą czołówkę polskiego jazzu. W 1980r. Kazimierz Jonkisz debiutował z własnym kwintetem na Jazz Jamboree w Warszawie.
Dotychczas uczestniczył w nagraniu ok. 70 płyt, m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Januszem Muniakiem, J.P. Wróblewskim, Mieczysławem Koszem i wieloma wybitnymi polskimi muzykami. W 1980r. nagrał swoją pierwszą autorską płytę pt. Tiri Taka, z serii Polish Jazz. Grał na największych festiwalach Jazzowych, takich jak: Molde International Jazz Festiwal (Norwegia), New Port in Belgrad Jazz Festiwal (Jugosławia), Bergamo Jazz Festiwal (Włochy), Havana Jazz Festival (Kuba), Ost – West (Niemcy). Temecula International Jazz Festival (USA).Od 1992r, Kazimierz Jonkisz zajmuje się również nauczaniem jazzu, wykłada w Średniej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od kilku lat wraz z profesorami Barklee College of Music w Bostonie oraz Music Hoch Schule, Graz w Austrii, bierze udział w cyklu warsztatów muzycznych w Puławach.
Wojciech Pulcyn – wybitny kontrabasista, absolwent Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie na wydziale jazzowym oraz Policealnego Studium Jazzu w Warszawie w klasie prof. Z. Wegehaupta.
W 1995 z zespołem Joint Venture zdobył I nagrodę, wyróżnienie indywidualne oraz wyróżnienie za kompozycję na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Jazzowych Jazz Juniors w Krakowie. Z tym samym zespołem w 1997 roku zdobył I nagrodę na Konkursie Standardów Jazzowych w Siedlcach, oraz wyróżnienie na konkursie Zespołów Jazzowych w Hoeilaart (Belgia).
W 1998 z Triem Marcina Maseckiego zdobył I nagrodę na Konkursie Standardów Jazzowych w Siedlcach, trzecie miejsce na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Jazzowych Jazz Juniors w Krakowie, oraz otrzymał wyróżnienie na Konkursie Zespołów Jazzowych Sarteano (Włochy). 1999 z własnym zespołem New Orkestra zdobył III miejsce na Konkursie Zespołów Jazzowych Jazz Juniors w Krakowie.
W 2000 roku skomponował muzykę do spektaklu „Transatlantyk” dla Teatru Montownia, pracuje także w Teatrze Narodowym w Warszawie.
Współpracował m. in. z K. Jonkiszem, J. „Ptaszynem” Wróblewskim, J. Muniakiem, A. Dutkiewiczem, P. Baronem, P. „Bocianem” Cieślikowskim, B. Hołownią, R. Majewskim, R. Borowskim, Izą Zajac, J. Skowronem, E. Kulmem, K. Wolińskim.
Miał okazję koncertować z I. Demirerem, Charles’em Gayle’m, Gianni Basso, M. Urbaniakiem, Duffy Jacksonem, Marlonem Simonem, Bobby Watsonem.
Marcin Żupański – multinstrumentalista specjalizujący się w saksofonach, fletach oraz klarnecie basowym. Absolwent wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat konkursów jazzowych. Kompozytor, aranżer, muzyk czynnie udzielający się na polskiej i zagranicznej scenie muzycznej jako lider własnych projektów, a także współpracujący z wieloma formacjami jazzowymi, etnicznymi, rozrywkowymi.
Na swoim koncie może odnotować współpracę i występy z takimi muzykami jak Marek Grechuta, Grzegorz Turnau, Stanisław Sojka, Beata Przybytek, Jose Torres, a także ze znanymi polskimi jazzmanami jak Janusz Muniak, Urszula Dudziak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Piotr Wojtasik, Marek Bałata, Kazimierz Jonkisz i innymi. Wykładowca w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Piotr Matusik – urodzony 5 czerwca 1991 roku w Bielsku-Białej. Pianista, kompozytor. Na fortepianie i instrumentach klawiszowych gra od 15 lat. Swoją edukację muzyczną rozpoczął mając 8 lat. Jest studentem wydziału jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu dr hab. Wojciecha Niedzieli. Wraz ze swoim trio MDM zdobył II miejsce podczas International Jazz Contest 2011,III miejsce podczas Krokus Jazz Festiwal 2013 oraz wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach 2010 roku. Aktualne projekty w jakich uczestniczy to: MDM Trio (jazz akustyczny), duet Matusik&Ghostman (muzyka alternatywna,elektroniczna), Familia Fuerte (akustyczna salsa kubańska), Energy Band (big band), kwartet Jazzbnięci Frazeusze (muzyka elektroniczna). Do tej pory współpracował i dzielił scenę z artystami oraz formacjami takimi jak: Krystyna Prońko, Andy Middleton, Victor Mendoza, Alicja Majewska, Stanisław Tym, Larry Livingston, zespół De Nuevo czy Teatr Polski w Bielsku-Białej.