KINGA RATAJ „Biel”
13 października 2023
20:00
Bielsko-Biała
Bilety w cenie: 60 zł przedsprzedaż - do nabycia w recepcji hotelu Grępielnia, tel. 338221065 ; 70 zł w dniu koncertu

Kinga Rataj – dla wielu znana i doceniana jako ambasadorka muzyki Fado w Polsce. Z tymże repertuarem gościła w Metrum dwukrotnie: w listopadzie 2017 oraz w listopadzie 2019 roku zawsze wypełniając klub do ostatniego miejsca. Teraz powraca do polskiej piosenki, od której rozpoczęła swoja obecność na polskiej scenie muzycznej zdobywając Pierwszą Nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 2006 roku. Ale powrót nie oznacza powielania czy kolejnej interpretacji. To własna muzyczna droga. To koncert zatytułowany „BIEL”, będący zapowiedzią Jej debiutanckiego albumu. Skomponowany i zaaranżowany specjalnie dla niej.
Koncert bardzo emocjonalny, świetlisty, niezwykle wyrafinowany, który niczym muzyczna alchemia, tworzy własną, unikalną i niepowtarzalną fuzję muzyki klasycznej, popu, jazzu i world music. Udowadnia, że tradycyjne podziały na gatunki są przestarzałe. Jest jak połączenie światła i mgły („Takiej Bieli ludzie nie widzieli, gdy na miasto spadła mgła…”-sł. Grzegorz Tomczak), unosi się nad różnymi stylami, aby stworzyć coś zupełnie nowego. Poruszające, pełne niepokoju utwory, które oddają wyjątkowość, emocjonalność oraz moc i piękno głosu. Wszystko to z udziałem fortepianu, skrzypiec, wiolonczeli, perkusji i basu, które balansują pomiędzy prostym, wręcz ascetycznym akompaniamentem a koncertowymi wirtuozowskimi partiami. I ta poruszająca melodia, która na długo pozostaje w pamięci. Teksty piosenek zbudowane są wokół człowieka, jego historii życia, pragnień, świadomości korzeni z których wyrasta.
Koncert ten z pewnością trafi do zróżnicowanej publiczności, zarówno pod względem wieku, tradycji jak i upodobań muzycznych.
Z pewnością przyciągnie miłośników dobrej muzyki.

Kinga Rataj – głos
Marek Bazela – fortepian
Jakub Gucik – wiolonczela
Wojciech Barteczek – skrzypce
Michał Braszak – gitara basowa
Gertruda Szymańska – perkusja