JAN PTASZYN WRÓBLEWSKI QUARTET
10 marca 2023
20:00
Bielsko-Biała
Bilety w cenie: 130 zł I pula; 150 zł II pula do nabycia w recepcji hotelu Grępielnia, tel. 338221065 oraz poprzez mail: rezerwacje@metrumjazz.pl (mailowo do 05.03.2023)

Kwartet (Quartet) powstał w połowie lat dziewięćdziesiątych. Ma na koncie niezliczoną ilość koncertów, nagrań, udziałów w festiwalach, a także mnóstwo zagranicznych eskapad, w tym do USA i mekki jazzmanów klubu „Birdland”. Reprezentuje muzykę opartą o najklasyczniejsze jazzowe tradycje, nie pomijając jednak bardziej współczesnych osiągnięć.
Zespół stara się grać zawsze dynamicznie, aczkolwiek i liryczne klimaty nie są mu obce.
Ucieka od wszelkiego rodzaju niesprawdzonych eksperymentów, ale także od dobrze sprawdzonych schematów. To powoduje, że nie jest wyobcowany od swojej publiczności. Liderem formacji jest Jan Ptaszyn Wróblewski, jeden z najważniejszych i najbardziej zasłużonych artystów w historii polskiego jazzu – wybitny saksofonista (tenorowy i barytonowy), kompozytor, aranżer, dyrygent, publicysta, dziennikarz radiowy, krytyk muzyczny, pedagog, konferansjer. Ostatnie płyty nagrane w kwartecie to „Real Jazz” (2005), „Supercalifragilistic” (2007) – obie wydane przez BCD Records – oraz „On the road vol. 1” (2022) wydana przez Fortune.
Zespół ma kilka swoich oblicz i składów, opartych głównie na różnych basistach. Przez niemal 18 lat etatowym kontrabasistą był Jacek Meira Niedziela. Zastąpił go po tym czasie Andrzej Święs, do dziś będący, jeśli tak można powiedzieć, basistą numer 1 w składzie. Zamiast niego pojawiają się również Sławomir Kurkiewicz i Michał Kapczuk. W 2018 roku kwartet ujawnił swoją elektryczną twarz, kiedy do zespołu dołączył z gitarą basową Antoni Dębski. Skład ten zwany potocznie krakowskim, a nieoficjalnie w mediach społecznościowych Electric Bop Quartet, pojawia się od czasu do czasu na koncertach na południu kraju.

KWARTET Ptaszyna Wróblewskiego:
Jan Ptaszyn Wróblewski – tenor sax,
Wojciech Niedziela – piano,
Andrzej Święs – bass,
Marcin Jahr – drums

*bilety: I pula do dnia 28.02; II pula od dnia 01.03