FUZZY BIRDS „Hurma”
27 października 2023
20:00
Bielsko-Biała
Bilety w cenie: 40 zł przedsprzedaż - do nabycia w recepcji hotelu Grępielnia, tel. 338221065 ; 50 zł w dniu koncertu

Fuzzy Birds to oryginalny projekt jazzowy wykonujący autorski repertuar. Zespół działa czynnie od 2019 roku. W tym czasie skład skomponował swoje utwory, nagrał profesjonalną sesję w studio oraz koncertował w klubach jazzowych w całej Polsce. Autorskie kompozycje zespołu były prezentowane w takich rozgłośniach radiowych jak: RadioJAZZ, Radio Wnet, Radio Kraków, Radio Lublin, Radio Kielce, Radio JAZZKULTURA, Radio Malbork. W sierpniu 2020 roku zespół był gościem Radia Islanders (stacji radiowej w UK). Z utworem A4 zespół dostał się na szczyt notowania listy Polisz Czart Radia Wnet. Zespół w 2020 roku zakwalifikował się do prestiżowego programu “Partnerstwo Dla Muzyki 2.0”,m.in dzięki któremu mógł wykonać koncert z autorskim programem w przestrzeniach Fortów Luneta w Krakowie.W kwietniu 2021 Fuzzy Birds został finalistą konkursu Lockdown Jazz Festival.W 2022 roku wystąpił w ranmach Summer Jazz Festival. Fuzzy Birds powstał z fascynacji kobiecą energią w świecie jazzu.Grupa czerpie inspiracje zarówno z bardziej tradycyjnych, klasycznych form jazzowych, jak i nowoczesnych form wyrazu muzycznego. Artystki swobodnie poruszają się w wielu gatunkach muzycznych, co nadaje ich twórczości świeżości i wyjątkowości. W grudniu 2022 ukazała się debiutancka płyta zespołu pt.“HURMA”.
Mecenasami płyty są: Miasto Kraków, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Związek Artystów Wykonawców STOART. Patroni medialni płyty: JazzPress, JAZZKULTURA, Radio Wnet oraz Hevre i Saxofonika.

HURMA – inaczej kaki lub persymona, pomarańczowy owoc, który po przecięciu przypomina wschodzące słońce. Jest fuzją aromatów i konsystencji. Jej naukowa nazwa – diospyros – może być luźno przetłumaczana jako pokarm Bogów. Hurma kojarzona jest z jesienią, czyli porą roku która zgodnie z jej duchową symboliką oznacza zmiany. Podobnie jak liście opadają z drzew, życie musi obrać nowy kurs zarzucając stare i wprowadzając nowe.
Płyta „Hurma” zespołu Fuzzy Birds to zwrócenie na to co w muzyce na prawdę ważne: pomysł, nowość, muzyczne zaangażowanie, kreatywność. Kompozycje znajdujące się na płycie to zbiór utworów skomponowanych i opracowywanych przez muzyków zespołu w
sposób staranny i kompletny. Utworom nie brakuje inspiracji pochodzących zarówno z bardziej tradycyjnych, klasycznych form jazzowych, jak i nowoczesnych form wyrazu artystycznego. Stylistyka utworów to śmiałe i odważne kompozycje, które są odpowiedzią
artystek na otaczającą je rzeczywistość. Tu pojęcie klasycznej gry spotyka się z nowoczesnym traktowaniem formy dźwięku.
Dużo mocnych, zdecydowanych brzmień często łamie wyobrażenie „kobiecej gry”.

Skład Zespołu:
Dorota Olech- saksofony, flet
Julia Amirova – fortepian, instrumenty klawiszowe
Aga Fijołek – gitara basowa
Liliana Zieniawa – perkusja