EWA URYGA „Between Voice & Bass”- koncert standardów jazzowych w kameralnej odsłonie
21 kwietnia 2023
20:00
Bielsko-Biała
Bilety w cenie: 70 zł I pula ; 90 zł II pula - do nabycia w recepcji hotelu Grępielnia, tel. 338221065 oraz poprzez mail: rezerwacje@metrumjazz.pl (mailowo do 17.04.2023)

„Between Voice & Bass” – koncert promujący najnowszą już dziewiąta płytę Ewy Urygi jednej z najwybitniejszych wokalistek jazzowych w Polsce. Płyta jest nagrana w kameralnym składzie przy akompaniamencie kontrabasu i instrumentów perkusyjnych i taki charakter ma również koncert.

W koncercie będą wykonywane piękne tematy słynnych standardów jazzowych z repertuaru takich legend światowych jak: Ella Fitzgerald , Louis Armstrong , Frank Sinatra czy Natalie Cole wielu innych wspaniałych śpiewaków jazzowych. Kameralny skład , ciepłe i dyskretne brzmienie wokalu i instrumentów zapewni dobry nastrój i niecodzienny klimat. Poza tym będzie można usłyszeć ciekawe i oryginalne improwizacje jazzowe , nie zabraknie dobrego humoru a nawet wspólnego śpiewu z publicznością.

Wykonawcy :
Ewa Uryga – wokal
Paweł Pańta – kontrabas
Dorota Piotrowska – instrumenty perkusyjne
Oliwią Skrzypczyk – wokal , altówka ( Gościnnie)

EWA URYGA – Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Uznana przez magazyny Jazz Forum oraz Twój Blues za jedną z najlepszych polskich wokalistek jazzowych. Jest laureatką najważniejszych festiwali muzycznych w kraju m.in.: Opole, Zielona Góra, II nagroda na XVII Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu, a także II nagroda na Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karlsham w Szwecji. Występowała na festiwalach jazzowych: Gdynia Summer Jazz Days, Warsaw Jazz Days, Jazz Jamboree, Old Jazz Meeting, Jazz Fair. Nagrała siedem autorskich płyt, z czego dwie powstały w Nowy Jorku z udziałem znakomitych amerykańskich muzyków, w tym wybitnego pianisty
– Marka Soskina. Wielokrotnie zapraszana do wspólnych projektów muzycznych m.in.: ze Zbigniewem Wodeckim, Anną Marią Jopek, Dorotą Miśkiewicz, Ewą Bem, Lorą Szafran, Włodzimierzem Nahornym, Henrykiem Miśkiewiczem, a także chórem gospelowym The Jackson Singers oraz solistkami Ruth Lynch Presillą Jones. Przez 8 lat współpracowała również z amerykańskim wokalistą Brianem Fentressem.
Dysponuje fantastycznym głosem, ale jej szczególnym atutem jest siła jej interpretacji.
W styczniu 2020 roku ukazała się kolejna ósma już płyta winylowa pt. Mahalia Jackson In Memoriam z udziałem znakomitych amerykańskich muzyków braci Luques i Zaccai Curtis oraz polskiej perkusistki Doroty Piotrowskiej, która swoje umiejętności szkoliła w amerykańskiej szkole jazzu.

PAWEŁ PAŃTA – Wybitny polski kontrabasista i gitarzysta basowy, zdobywca nagrody Grammy. Ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chiopina w klasie
prof. Andrzeja Mysińskiego oraz Studium Jazzowe u Zbigniewa Wegehaupta. W 1995 był członkiem Gustaw Mahler Jugend Orchester, prowadzonej przez Claudio Abbado. W latach 1996-98 współpracował z orkiestrą Philharmonie der Nationen, z którą zagrał ponad sto koncertów. Od wielu lat jest członkiem kwintetu I Solisti di Varsawia, a także współpracuje z kwartetem Pima Vista. Wielokrotnie koncertował z wybitnymi solistami tj.: Piotr Paleczny, Karol Radziwonowicz, Władysław Kłosiewicz, Konstanty Andrzej Kulka, Jan Stanienda, Jadwiga Kotnowska. Uczestniczył w nagraniu wielu płyt, zarówno muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej.
Współpracował również z całą czołówką polskiego jazzu oraz z gwiazdami światowego formatu: Randy Brecker, Mike Stern, Gregory Porter, Troy Miller, Mark Soskin. Był członkiem Andrzej Kurylewicz Trio i Włodek Pawlik Trio, obecnie jest aktywny w zespołach Janusza Strobla, Janusza Bogackiego, Garry Guthmana, Wojciecha Gogolewskiego,Filipa Wojciechowskiego. Artysta jest również producentem muzycznym płyt: Pańta_Dys_Szmańda play Bach_Beethoven_Chopin_Małecki, Kostov, Pańta Konrad Trio Konwersacje, Wojciech Karolak Piano Trio Moontag, Agnieszka Hekiert Soulnation, Nula Stankiewicz Śpiewam.
W sierpniu 2022 r. ukazała się jego pierwsza solowa płyta – Paweł Pańta Trio Młodość. Od 2018 r. pełni funkcje asystenta kontrabasu i gitary basowej na wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej.

DOROTA PIOTROWSKA – Perkusistka Dorota Piotrowska spędziła na nowojorskiej scenie jazzowej 8 lat, gdzie ukończyła między innymi prestiżową The New School for Jazz and Contemporary Music.
W USA, Piotrowska grała w największych halach koncertowych takich jak Carnegie Hall z kompozytorem klasycznym Bobem Chilcottem, a także w Avery Fisher Hall Lincoln Center u boku kompozytora klasycznego Willa Todda i pod dyrekcją słynnej Eleny Sharkovej.
Występowała również z takimi sławami jazzu, jak: George Garzone, Jeremy Pelt, Lonnie Plaxico, Mark Soskin, Rory Stuart, Sam Newsome, Stacy Dilliard, Mike Rodriguez, Dave Binney, Jonathan Creyford, Lafayette Harris, Benito Gonzales, Anthony Wonsey, Camille Thurman, Jazzmeia Horn, Joe Sanders i The Curtis Brothers.
Od powrotu do Polski w 2017 roku jest aktywna na europejskiej scenie jazzowej, nagrała kilka płyt jako sidemanka m.in z Ewą Urygą oraz z Caecile Norby i Sisters in Jazz. Obecnie jako perkusistka gra w głównym
składzie w kwintecie amerykańskiego saksofonisty Steve’a Carringtona podczas tras po Europie.

OLIWIA SKRZYPCZYK – Absolwentka Akademii Muzycznej im. J.Paderewskiego w Poznaniu.
Multiinsrumentalistka, wokalistka oraz aranżerka. Laureatka wielu prestiżowych konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich. M.in. I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Sztokholmie oraz II nagroda na Międzynarodowym Konkursie w Trevisco. Zdobyła nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie Kultury.
Koncertowała: na Międzynarodowym Festiwalu Eurowizji z udziałem Michała Szpaka, na Festiwalu Muzyki Polskiej w Opolu oraz brała udział w wielu programach telewizyjnych. Współpracowała z takimi artystami jak: Rod Steward, Andrea Bocelli, Placido Domingo, Edyta Górniak, Zbigniew Wodecki, Maryla Rodowicz.
Obecnie współpracuje z Teatrem Roma w Warszawie przy spektaklu „Once”, jest solistką w projekcie „Filharmonia Dowcipu”.
Od 2020 r. występuje wspólnie z Robertem Rozmusem w spektaklu „Chwytaj Dzień”.