DIRECTION IN MUSIC : MILT JACKSON
3 czerwca 2022
20:00
Bielsko-Biała
Bilety w cenie: 50 zł przedsprzedaż; - do nabycia w recepcji hotelu Grępielnia, tel. 338221065 ; 60 zł w dniu koncertu

Tym razem do tria Pawła Kaczmarczyka dołączy wybitny wibrafonista Marcin Pater, a tytułowym kierunkiem koncertu będzie muzyka z repertuaru legendarnego Milta Jacksona.
Milt Jackson – został odkryty przez Dizzy’ego Gillespiego, który zatrudnił go w 1946 do swego sekstetu. Jackson w błyskawicznym tempie uzyskał doświadczenie pracując z najwybitniejszymi postaciami w jazzie tego okresu, m.in. z Johnem Coltranem, Woodym Hermanem, Howardem McGhee, Theloniousem Monkiem i Charliem Parkerem. W big bandzie Gillespiego jednym z jego zadań było granie w kwartecie z Johnem Lewisem, Percy Heathem i Kennym Clarkiem, podczas gdy sekcja dęta miała przerwę od trudnych wysokotonalnych części. Ta grupa po pewnym czasie stałą się samodzielnym zespołem pod nazwą The Modern Jazz Quartet, który przez ponad 20 lat swej kariery święcił sukcesy do momentu rozwiązania go w 1974. Jackson opuścił skład i zaczął koncertować samodzielnie, podejmując współpracę z różnymi muzykami w ramach wielu małych składów.

Jackson – muzyk bardzo ekspresyjny – odróżniał się od innych wibrafonistów ze względu na przykładanie uwagi do zmian harmonicznych i rytmu. Znany jest ze swoich 12-taktowych bluesów w wolnych tempach. Lubił grać na instrumencie z wibratem zwolnionym do 3 obrotów na sekundę, co dawało bardziej subtelny efekt. Jackson był także sprawnym pianistą, czasem komponował i aranżował w sposób profesjonalny swoje utwory na tym instrumencie. Na paru swoich albumach (m.in. na Soul Believer z 1978) także śpiewał.
Jego kompozycja pt. Bags’ Groove („Bags” to jego przydomek z powodu „worów” (ang. bags) pod jego oczami w dorosłym wieku) należy do standardów jazzowych.
Zmarł w wieku 76 lat na raka wątroby.

MARCIN PATER – absolwent wydziału jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie wibrafonu, obecnie student szkoły doktorskiej Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Podczas studiów szkolił się pod opieką wybitnego polskiego wibrafonisty Bernarda Maseli. Uczęszczał również do Royal Conservatory of Music w Holandii, w Hadze, gdzie doskonalił umiejętności pod okiem uznanego słowackiego wibrafonisty Miro Herak’a.
Wraz z zespołem Marcin Pater Trio zdobywał nagrody na prestiżowych festiwalach oraz konkursach w Polsce oraz za granicą, do których należą: Grand Prix w ramach Jazz Nad Odrą, Grand Prix w ramach festiwalu Jazz Juniors, I nagroda na międzynarodowym konkursie zespołów jazzowych Sibiu Jazz Contest, I nagroda w ramach festiwalu RCK Pro Jazz Fesival.
Poza zespołowymi osiągnięciami do swojego dorobku artystycznego może dopisać też wiele indywidualnych nagród, między innymi: I miejsce na międzynarodowym konkursie wibrafonowym organizowanym w ramach festiwalu „International Percussion Festival” w Monte bello Della Battaglia (Włochy), II miejsce na międzynarodowym konkursie wibrafonowym organizowanym w ramach jednego z największych perkusyjnych festiwali w Europie DRUMFEST w Opolu, II miejsce na międzynarodowym konkursie improwizacji jazzowej Nowa Nadzieja Jazzu w ramach festiwalu Jazz Novum Festival, wyróżnienie na jednym z najstarszych międzynarodowym konkursie w Polsce w ramach festiwalu Silesian Jazz Festival o nazwie „Międzynarodowy Konkurs Improwizacji Jazzowej” w Katowicach i wiele innych. Poza swoim zespołem jest również stałym członkiem grupy Early Birds, z którą nagrał pozytywnie recenzowaną płytę Świt. Współpracował z takimi muzykami jak: Leszek Możdżer, Bernard Maseli, Piotr Schmidt, Carlo Morena, Bence Vas, Petr Ishvin, Natalya Skvorstova, Victor Shestak, Arkadiusz Skolik i wielu innych.
PAWEŁ KACZMARCZYK – już od dawna należy do elitarnego grona uznanych europejskich pianistów. Nagrywał dla wielu prestiżowych wytwórni, takich jak ACT Music, Fresh Sound Records czy Hevhetia – a jako twórca albumu „Complexity In Simplicity” (ACT Music 2009), w owym czasie stał się trzecim (po Stańce i Wasilewskim) polskim artystą jazzowym nagrywającym dla tak znanej oficyny wydawniczej w roli lidera zespołu. Przez ostatnie dwie dekady nagrał sześć wspaniale przyjętych albumów, które przyniosły mu liczne nagrody, m.in. Mateusza Trójki, sześć zwycięstw w plebiscycie Jazz Top magazynu „Jazz Forum”, pięć „Oskarów Jazzowych” (Grand Prix Jazz Melomani), dwie nominacje do Fryderyka oraz „Kulturalny Odlot” Gazety Wyborczej. Słuchając, jak Paweł Kaczmarczyk wydobywa dźwięki z klawiszy, możemy zrozumieć, na czym polega pełnokrwista, pełna zaangażowania pianistyka jazzowa.
ALAN WYKPISZ – absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Student Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest członkiem High Definition Quartet z którym był nominowany do nagrody Fryderyk 2014. Laureat wielu konkursów m.in.: Jazz Hoeilaart 2011, Bass2012 Copenhagen, Tarnów International Jazz Contest 2014. Trzykrotny stypendysta Ministra Kultury oraz laureat nagrody „Debiut Śląski”.
GRZEGORZ PAŁKA – perkusista jazzowy, urodzony w 1994 roku w Krakowie. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, którą ukończył z wyróżnieniem. Wielokrotnie nagradzany na konkursach i festiwalach perkusyjnych oraz jazzowych o znaczeniu zarówno międzynarodowym, jak i krajowym. Trzykrotnie nominowany do nagrody Fryderyka. W roku 2016 oraz 2018 za wybitne osiągnięcia artystyczne otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mimo młodego wieku ma na swoim koncie liczne trasy koncertowe na trzech kontynentach – Azji, Ameryce Północnej oraz Europie. W swoim dorobku artystycznym może pochwalić się współpracą z wieloma wybitnymi muzykami z kraju i nie tylko: Janusz Muniak, Piotr Wojtasik, Jacek Niedziela-Meira, Andy Middletone, Piotr Baron, Jorge Vistel, Dominik Wania, Rafał Sarnecki, Gileno Santana, Piotr Wyleżoł, Mark Alban Lotz, Kuba Badach, Wojciech Groborz, Kuba Stankiewicz, Piotr Orzechowski.