8 urodziny Metrum – Tribute to KOMEDA – arr. Andrzej Jagodziński
17 maja 2024
20:00
Bielsko-Biała
Bilety w cenie: 120 zł przedsprzedaż, 140 zł w dniu koncertu - do nabycia w recepcji hotelu Grępielnia, tel. 338221065 / online: koncerty@metrumjazz.pl / bilety VIP 160 zł (miejsce przy stoliku blisko sceny - rez. poprzez mail: rezerwacje@metrumjazz.pl)

Andrzej Jagodziński, znakomity pianista i aranżer, mający na swoim koncie sukcesy na polskiej i międzynarodowej scenie muzycznej, zdobywca dwóch prestiżowych nagród muzycznych Fryderyk, podjął się niezwykłego zadania – zaaranżowania na nowo utworów Krzysztofa Komedy.

Do współpracy zaprosił wyjątkowych muzyków i artystów sceny jazzowej: Agnieszkę Wilczyńską, Roberta Majewskiego, Adama Cegielskiego i Czesława Bartkowskiego, który przez dwa lata grał w formacji Komedy. Do utworów prezentowanych podczas koncertu słowa napisali wybitni poeci: Agnieszka Osiecka i Wojciech Młynarski.
I tak powstał koncert, który jest prawdziwą perłą na muzycznej mapie.

Andrzej Jagodziński – artysta wszechstronny: waltornista z wykształcenia, pianista jazzowy, akordeonista, kompozytor, aranżer i pedagog, założyciel znanej na całym świecie formacji Andrzej Jagodziński Trio.

Karierę jazzową rozpoczął zdobyciem głównych nagród – indywidualnej i zespołowej na festiwalu ‘Złota Tarka’ w 1979 roku. Zdobywca dwóch Fryderyków – najbardziej prestiżowych nagród na polskim rynku muzycznym: w 1994 za płytę „CHOPIN” w kategorii „Jazzowa płyta roku” oraz w 2004 roku w kategorii „Jazzowy muzyk roku” .
Grał i gra w różnych stylistycznie formacjach, zawsze z elitą polskiego jazzu: Old Timers, Swing Session, Quintessence, String Connection, Kwartet Janusza Muniaka, Kwartet Tomasza Szukalskiego, Polish All Stars Jarosława Śmietany, formacje Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego. W swej dotychczasowej karierze koncertował na całym świecie biorąc udział między innymi w Jazz Yatra – Bombay, Ost-West Nurnberg, Jazz in Europe-Paris, Skane Festivalen in Malmo, Edinburgh Art Festival, Ankara Music Festival, Leverkusener Jazz Tage, Istanbul International Festival, Ankara Music Festival.

Międzynarodową sławę przyniosły Andrzejowi Jagodzińskiemu Trio aranżacje utworów Fryderyka Chopina – to jego autorski pomysł oraz wielki sukces artystyczny i komercyjny, a albumy ”Chopin”, „Chopin Once More”, „Les Brillantes”, „Sonata b-moll” są do dziś najlepiej sprzedającymi się płytami jazzowymi. Od samego początku lider Trio samodzielnie dobiera i aranżuje repertuar na kolejne płyty. Jako akordeonista udziela się w wielu projektach, m.in. z Januszem Stroblem czy Anetą Łastik. Wielki sukces odniosła współpraca z włoskim pianistą Giovannim Mirabassim i wydanie dwóch płyt: „Giovanni Mirabassi i Andrzej Jagodziński Trio” oraz „C-minor”, która spotkała się z ogromnym zainteresowaniem w Japonii.

Na swoim koncie ma również wiele dokonań we współpracy z wokalistami, m.in. Anetą Łastik, Ewą Bem (już 30 lat współpracy!), Grażyną Auguścik, Urszulą Dudziak, Agnieszką Wilczyńską, Anną Stankiewicz, Januszem Szromem.

Andrzej Jagodziński jest również niezwykle cenionym pedagogiem – od ponad 20 lat zajmuje się także działalnością edukacyjną: prowadzi klasę fortepianu, zespoły jazzowe oraz wykłada improwizację jazzową na Wydziale Jazzu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznej przy ulicy Bednarskiej w Warszawie. W 2005 roku jako jedyny Polak zasiadał w jury I Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych w Moskwie.
20-lecie istnienia swojego Trio świętował prawykonaniem „Koncertu fortepianowego g-moll” z towarzyszeniem trio jazzowego i orkiestry symfonicznej, który artysta skomponował na tę okazję. Premiera utworu w wykonaniu Trio Andrzeja Jagodzińskiego oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej, a także płyty o tym samym tytule, miała miejsce podczas jubileuszowego koncertu w Filharmonii Narodowej w Warszawie w listopadzie 2013 roku.
Dyskografia Andrzeja Jagodzińskiego obejmuje ponad 40 płyt i niezliczona liczbę nagród. Oto najważniejsze:

NAGRODY
1979 – ZŁOTA TARKA
1994 – FRYDERYK za płytę „CHOPIN” w kategorii „Jazzowa płyta roku”
1995 – MATEUSZ – Nagroda Muzyczna Programu Trzeciego Polskiego Radia im. Mateusza Święcickiego w dziedzinie
muzyki jazzowej
1995 – MELOMANI – nagroda Stowarzyszenia „Melomani” w kategorii „Artysta roku”
2001 – FRYDERYK w kategorii „Jazzowy muzyk roku”
2005 – Brązowy Medal Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS – nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
2012 – Nagroda miasta st. Warszawy
2012 – Nagroda Indywidualna I Stopnia za Szczególny Wkład w Rozwój Edukacji Artystycznej w Polsce
W 2014 roku płyta CHOPIN Andrzeja Jagodzińskiego Trio została wybrana jazzową płytą ostatniego 20-lecia!
(nagroda przyznana z okazji 20. urodzin FRYDERYKA).

Do klubu mają wstęp dzieci od 7 roku życia wyłącznie pod opieką dorosłych. Jeżeli dziecko przeszkadza w czasie koncertu, na prośbę obsługi, musi opuścić klub bez możliwości zwrotu kosztów poniesionych na zakup biletu.