7 URODZINY METRUM: DOROTA MIŚKIEWICZ & KUBA STANKIEWICZ BAND feat. ANDY MIDDLETON
26 maja 2023
20:00
Bielsko-Biała
Bilety: 90 zł przedsprzedaż, 110 zł w dniu koncertu - recepcja hotelu Grępielnia, tel. 338221065 / zakup online: koncerty@metrumjazz.pl / bilety VIP 130 zł

Dorota Miśkiewicz-vocal
Kuba Stankiewicz-piano
Andy Middleton -ts,ss
Adam Kowalewski-bass
Krzysztof Dziedzic -dr

Koncert będący ukłonem w stronę jazzowej tradycji, obejmujący swingujące aranże słynnych, amerykańskich standardów. W programie, oprócz utworów Duke’a Ellingtona, Billy’ego Strayforma czy George’a Gershwina pojawią się kompozycje amerykańskich twórców polskiego pochodzenia: Victora Younga, Henryka Warsa i Bronisława Kapera.

DOROTA MIŚKIEWICZ – jeden z najważniejszych polskich głosów jazzowych, kompozytorka, autorka tekstów. Wydała osiem autorskich płyt – w tym album „Nasza Miłość” nagrany wspólnie z tatą Henrykiem i bratem Michałem. Otrzymał on nominację do nagrody Fryderyk 2022, a sama Dorota znalazła się w gronie nominowanych w kategorii Jazzowy Artysta Roku.
Dorota Miśkiewicz jest także wizjonerką kreującą śmiałe, artystyczne pomysły. To z jej inicjatywy powstał między innymi bezprecedensowy projekt PIANO.PL, podczas którego po raz pierwszy w historii polskiej muzyki na jednej scenie, w kameralnych duetach z towarzyszeniem Atom String Quartet zaprezentowało się z nią kilkunastu wybitnych polskich pianistów trzech generacji. Za koncert i płytę PIANO.PL Dorota Miśkiewicz została nominowana do nagrody Fryderyk w kategoriach Jazzowy Album Roku oraz Jazzowy Artysta Roku, a także nagrody Koryfeusz Polskiej Muzyki.
Niezliczona jest liczba kolaboracji, w których brała udział na zaproszenie innych artystów. Jako jedna z nielicznych śpiewała i nagrywała w duecie z Cesarią Evorą, ich wspólna piosenka „UmPincelada” spotkała się ze znakomitym przyjęciem miłośników muzyki na całym świecie. Ponadto ma na swoim koncie współpracę z Nigelem Kennedym, Davidem Murrayem, Louisem Winsbergiem, Kepą Junkerą, Toninho Horta, Tomaszem Stańko i całą plejadą artystów polskiej sceny muzycznej. Zakotwiczona w jazzie, chętnie wypływa na szerokie wody eksperymentów – zarówno te bardziej egzotyczne, jak i bliższe polskim brzegom. Szczególnie bliska jest jej muzyka brazylijska, czego wyrazem była płyta „Caminho”, na której partie perkusjonaliów nagrał wybitny, brazylijski perkusjonista, Guello. Interesującym eksperymentem była także płyta i trasa koncertowa „Lutosławski, Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci” realizowane przez Dorotę z grupą Kwadrofonik, specjalizującą się w wykonawstwie muzyki współczesnej.

KUBA STANKIEWICZ – od wielu lat zajmuje niepodważalną pozycję wśród najlepszych polskich pianistów jazzowych. Wyróżnia się indywidualnym podejściem do kompozycji, wrażliwością na barwę dźwięku, wyczuciem dynamiki
i przestrzeni. Na profesjonalnej scenie debiutował w zespołach Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego i Zbigniewa Namysłowskiego (1985-1987), z którym występował m.in. w USA i Meksyku oraz nagrał płyty Open i Song of Innocence.
W latach 1987-1990 studiował w Berklee College of Music w Bostonie (dyplom w klasie fortepianu) i podróżował po Stanach Zjednoczonych z Orkiestrą Artie Shawa. Jest laureatem nagrody Oscara Petersona oraz półfinalistą Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych im. Theloniousa Monka w Waszyngtonie. Po powrocie do kraju założył własny zespół. Jego autorski album Northern Song został wybrany płytą roku w ankiecie czytelników magazynu Jazz Forum w roku 1993. W 1994 roku Kuba Stankiewicz otrzymał za osiągnięcia twórcze nagrodę Trzeciego Programu Polskiego Radia – Mateusz ‘94. Wysoko ocenione przez krytykę zostały płyty formacji Traveling Birds Quintet (z Darkiem Oleszkiewiczem, Piotrem Wojtasikiem, Piotrem Baronem i Cezarym Konradem). Kuba Stankiewicz współpracował m.in. z Artem Farmerem (płyta Art in Wrocław), Scottem Hamiltonem, Harvie Swartzem i Sheilą Jordan. Jest członkiem międzynarodowego zespołu jazzowego “Central European Jazz Connection”. Kuba Stankiewicz prowadzi klasę fortepianu na Kierunku Jazzowym Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W maju 2009 otrzymał tytuł doktora w dziedzinie sztuki muzycznej, dyscyplinie artystycznej – instrumentalistyka
na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej we Wrocławiu a w 2016  stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuki muzycznej, dyscyplinie artystycznej. W 2012 roku Kuba Stankiewicz nagrał autorski album Spaces, który otrzymał nominację do Wrocławskiej Nagrody Muzycznej. W lutym 2013 roku album został nominowany do dorocznej nagrody Akademii Fonograficznej FRYDERYK 2013 w kategorii Album Roku – Muzyka Jazzowa. W tym samym roku ukazała się jego solowa płyta z własnymi interpretacjami muzyki filmowej Wojciecha Kilara. W 2014 roku Kuba Stankiewicz dokonał w studio w Los Angeles – wraz z Peterem Erskine’m i Darkiem Oleszkiewiczem – nagrań́ na płytę̨ z utworami Victora Younga. Krążek ukazał się nakładem wydawnictwa Warner Classics. W 2015 odbyła się w USA seria koncertów promujących album. W tym samym roku Kuba Stankiewicz wraz z Peterem Erskine’m i Darkiem Oleszkiewiczem nagrał album z muzyką Bronisława Kapera, a w 2016 Henryka Warsa.
Kuba Stankiewicz w ostatnich latach w coraz większym stopniu zajmuje się̨ działalnością pedagogiczną, pełni funkcję kierownika Katedry Muzyki Jazzowej w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

ANDY MIDDLETON – jeden z czołowych saksofonistów żyjących obecnie w Europie. Pomysłowa i pełna przygód wirtuozeria obejmuje niewiarygodnie szeroki zakres ekspresji – od dzikiej mocy po czułe ciepło, liryczny, ale rytmiczny, mistrzowski i natchniony. Jego kompozycje, harmonijnie nowoczesne i melodyjne, a jednocześnie wyraźnie zakorzenione w tradycji jazzowej, stanowią idealną oprawę. Ten wyjątkowy głos jako gracza, aranżera i kompozytora skłonił do współpracy ikony jazzu, takie jak Ralph Towner, Kenny Wheeler i David Holland. Występował i nagrywał z wieloma artystami, takimi jak Billy Hart, Maria Schneider, Richie Beirach, Renee Rosnes, Randy Brecker, Bob Mintzer, Bill Evans, Lionel Hampton, Bob Mintzer, Joey Calderazzo, John Abercrombie, Steve Rodby, Scott Colleya i Adama Nussbauma.
Urodzony w Harrisburgu w Pensylwanii, Andy uzyskał tytuł magistra kompozycji na Uniwersytecie w Miami. Po prawie 20 latach spędzonych na nowojorskiej scenie jazzowej, w 2006 roku przeniósł się do Wiednia w Austrii, gdzie jest profesorem kompozycji jazzowej, teorii jazzu i saksofonu jazzowego na Uniwersytecie Muzyki i Sztuki Miasta Wiednia.

ADAM „SZABAS” KOWALEWSKI – kontrabasista i basista jazzowy, kompozytor, wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, doktor sztuk muzycznych w zakresie instrumentalistyki. Członek Rady Programowej Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Działalność artystyczną rozpoczął w 1993 roku, występując z zespołem Eryka Kulma „Quintessence”. Od tej pory regularnie koncertował w kraju i za granicą, współpracując z czołówką polskich muzyków jazzowych, takich jak: Janusz Muniak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Tomasz Stańko, Leszek Możdżer, Piotr Wojtasik, Adam Pierończyk, Jarosław Śmietana. Występował m.in. w następujących formacjach: Lesław Możdżer Sekstet, Adam Pierończyk Trio, Piotr Wojtasik Quartet, Piotr Wojtasik Quintet, Jarosław Śmietana Band, Tomasz Szukalski Twist Band, Janusz Muniak Quartet. W latach 2006-2013 regularnie współpracował z Nigelem Kennedym, dając liczne koncerty z Nigel Kennedy Quartet i Nigel Kennedy Quintet w całej Europie (w najlepszych salach koncertowych, takich jak Royal Albert Hall w Londynie, Filharmonia Berlińska czy Opera w Sydney), a także w Japonii, Chinach, Korei Południowej, Australii, Izraelu. Efektem współpracy z Nigelem Kennedym jest kilka nagranych wspólnie płyt. W swoim dorobku artystycznym ma również współpracę u boku takich międzynarodowych gwiazd, jak m.in. Bennie Maupin, Eddie Henderson, Gary Bartz, John Abercrombie, Jeff Beck, John Purcell, Kevin Mahogany. Uczestnik wszystkich ważniejszych festiwali jazzowych w Polsce i wielu za granicą (m.in. w Wielkiej Brytanii, Norwegii, Szwecji, we Włoszech, na Litwie, w Rosji, Meksyku, Izraelu, Australii, Japonii, Chinach, Korei Południowej, Libanie czy Turcji). Brał udział w nagraniu ponad 40 płyt, w tym dwóch autorskich: „For You” i „Yearning”, zawierających większość jego kompozycji i ciepło przyjętych przez krytyków. W swoim dorobku – oprócz repertuaru jazzowego – ma również płyty z artystami z pogranicza jazzu i muzyki rozrywkowej, m.in. z Lorą Szafran, Mieczysławem Szcześniakiem, Kayah.

KRZYSZTOF DZIEDZIC – czołowy polski perkusista. Ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach. Laureat wielu indywidualnych nagród na festiwalach Jazz Juniors (1993-1997).
Współpracował i nagrywał z wieloma znanymi polskimi i zagranicznymi muzykami: Tomasz Szukalski, Janusz Muniak, Adam Pierończyk, Piotr Wojtasik, Henryk Miśkiewicz, Jarosław Śmietana, Wojciech Karolak, Michel Donato, David Murray, Steve Logan. Koncertował na wszystkich znaczących festiwalach naszego kraju, m.in. Jazz Jamboree, Warsaw Summer Jazz oraz na terenie całej Europy. Od 2008 współpracował z zespołami Nigela Kennedy’ego, z którym przez kilka lat koncertował po całym świecie z takim artystami jak John Lord czy Richardo Galliano. W 2017 wydał swój debiutancki solowy album „Tempo”, który został nominowany do nagrody Fryderyk 2018 w kategorii „Fonograficzny Debiut Roku”.

 

Bilety w cenie: 90 zł przedsprzedaż, 110 zł w dniu koncertu – do nabycia w recepcji hotelu Grępielnia, tel. 338221065 ;zakup online: koncerty@metrumjazz.pl ; bilety VIP 130 zł (miejsce przy stoliku blisko sceny- zakup możliwy tylko poprzez mail: rezerwacje@metrumjazz.pl