Beskid Summer Jazz Weekend w Metrum – 22-24.07

Uwaga, tu mówi Metrum Jazz Club! Przedstawiamy letnie jazzowe szaleństwo!

Beskid Summer Jazz Weekend jest inicjatywą, która ma wypełnić lukę w letnim kalendarzu imprez jazzowych w Bielsku-Białej. W ciągu trzech dni na scenie Metrum Jazz Club odbędą się cztery koncerty starannie wybranych muzyków – od młodej fali, przez ścisłą czołówkę krajowej sceny jazzowej, do gwiazd międzynarodowego formatu. Elementem wspólnym zróżnicowanych muzycznie koncertów jest autentyczny jazz grany z ogromną pasją, znak firmowy naszego mini festiwalu.

UWAGA: KARNET NA WSZYSTKIE KONCERTY W CENIE 100 ZŁ

Rozkład jazzdy:

22.07 : Kasia Pietrzko Trio (Katarzyna Pietrzko – fortepian, Piotr Budniak- perkusja, Szymon Frankowski- kontrabas) i Mateusz Gawęda Trio (Mateusz Gawęda- fortepian, Alan Wykpisz- kontrabas, Grzegorz Pałka- perkusja), godz. 19:00, bilety 30 zł

Kasia Pietrzko Trio:

kasia pietrzko

Katarzyna Pietrzko – absolwentka bielskiej szkoły muzycznej, studentka Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie Piotra Wyleżoła. Jej domeną jest pianistyka jazzowa. Wzięła udział w warsztatach muzycznych, które prowadzili: Ed Cherry, Kenny Garrett, Eric Marienthal i Chuck Israels. Swoje umiejętności doskonaliła w Nowym Jorku u m.in. Aarona Parksa, Johnny`ego O’Neal’a, Aarona Goldberga i Kenny`ego Wernera.Jej absolutnym idolem jest Aaron Parks. Współpracowała i nagrała płytę „Zielnik Polski” z Joanną Słowińską i z Sinfoniettą Cracovią. Koncertowała i nagrała płytę z grupą Stanisław Słowiński Quintet w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Łusławicach. Cechuje ją zmysł improwizatorski, wyobraźnia harmoniczna i brzmieniowa kreatywność. W 2015 roku wraz z zespołem Katarzyna Pietrzko Trio wystąpiła na 42. Międzynarodowym Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu. Z grupą Stanisław Słowiński Quintet zdobyła w grudniu ubiegłego roku Grand Prix 39. Międzynarodowego Konkursu Młodych Zespołów Jazzowych „Jazz Juniors” w Krakowie.

Jej autorskie trio inspiruje się twórczością Billa Evansa, Aarona Parksa, Geralda Claytona, Esbjorna Svenssona czyli świeżości, klarowności, przejrzystości. Nadrzędną wartością w grze zespołu są emocje i dbałość o dobry dźwięk. Zespół wykonuje głównie kompozycje liderki oraz swoich największych idoli muzycznych. Trio tworzy z Szymonem Frankowskim na kontrabasie i Piotrem Budniakiem na perkusji.

Piotr Budniak – absolwent wydziału jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Student krakowskiej akademii muzycznej. Przez ostatnie dwa lata współtworzył zespół LemON z którym nagrał nominowaną do Fryderyków płytę, która pokryła się platyną oraz występował na najwiekszych scenach polskich festiwali muzycznych. Wcześniej Współpracował z Mike’m Russellem oraz z zespołami Pend of Sky, Mikołaj Budniak Quintet, a także wielokrotnie nagradzanym kwintetem The Conception, z którym zdobył nagrodę dla najlepszego zespołu na Festiwalu Jazzowym EuropaFest w Bukareszcie (2008). Z własnym kwintetem zajął II miejsce na XXX edycji Jazz Juniors. W 2010 na RCK Pro Jazz Festiwal w Kołobrzegu, otrzymał dwa wyróżnienia – zespołowe i indywidualne. Rok później natomiast, na tym samym festiwalu zdobył ponownie wyróżnienie indywidualne. W latach 2013, 2014 na Azoty Tarnów Jazz Contest zdobył wyróżnienia zespołowe dla Loyeoje oraz Apprentice a także nagrodę specjalną dla Największego Talentu Festiwalu. Ostatnio z Darek Dobroszczyk Trio zdobył Grand Prix na Jazz Juniors. Obecnie udziela sie w wielu jazzowych zespołach, prowadząc z powodzeniem także swój własny sekstet – Piotr Budniak Essential Group.

Szymon Frankowski – swoją przygodę z muzyka zaczął w wieku 3 lat. Przez kolejne 12 lat uczył się gry na skrzypcach w szkole muzycznej w Krakowie. Zdobył kilka nagród na konkursach w kraju, głownie w Krakowie oraz Katowicach. Jego pasja wkrótce skierowała go na pokrewny instrument- kontrabas. Trafił do wybitnego wirtuoza tego instrumentu- Krzysztofa Firlusa. W 2008 roku zdobył II nagrodę na ogólnopolskim konkursie kontrabasowym w Mielcu. Pobierał lekcje u takich sław kontrabasu jak: Ron Carter, Renaud Garcia- Fons, Lars Danielsson, Francois Rabbath, Carlos del Pino, Chuck Israels i inni. Współpracował z gwiazdami takimi jak m. in. Grażyna Brodzińska, Jan Jarczyk, Jacek Królik, Sławomir Berny, Piotr Baron, Janusz Muniak, Konstanty Kulka i wiele innych. Na stałe bierze udział w różnych projektach od muzyki klasycznej, przez elektroniczna, popową, etniczną po jazz. Od kilku lat współpracuje m. in. z Agnieszką Chrzanowską a od niedawna również z Andrzejem Sikorowskim. Obecnie jest studentem II stopnia kontrabasu jazzowego w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Mateusz Gawęda Trio:

gaweda trio

Mateusz Gawęda – fortepian
Alan Wykpisz – kontrabas
Grzegorz Pałka – perkusja

Zespół wykonuje autorski program złożony z kompozycji Mateusza Gawędy. Będzie to pierwszy z czerwcowych koncertów przygotowujących formację do nagrania debiutanckiej płyty.

Mateusz Gawęda Trio jest to jeden z kilku zespołów reprezentujących awangardową odsłonę krakowskiej sceny jazzowej. Zespół wykonuje swój autorski program, złożony przede wszystkim z kompozycji Mateusza Gawędy, inspirowanych wszelkimi gatunkami muzycznymi, głównie jazzem z lat 60-tych, muzyką europejską XX wieku oraz muzyką współczesną. Słowa które najlepiej mogłyby opisać muzykę zespołu to świeżość, dojrzałość, brzmienie, zabawa i ciemność.

Mateusz Gawęda – ur.1990 r. pianista, kompozytor, aranżer. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu jazzowego dr Joachima Mencla. Współtwórca zespołów: Pezda/Gawęda Duo, Mateusz Gawęda Trio, PeGaPoFo, Cracow Jazz Collective, których repertuarem są przede wszystkim jego autorskie kompozycje. Współpracował i występował ze znakomitościami sceny jazzowej polskiej i zagranicznej m.in. Billy Hart, Rusty Jones, Walter Smith III, Gianni Gebbia, Kazimierz Jonkisz, Jacek Kochan, Leszek Żądło, Janusz Muniak i wieloma innymi. W 2012 r. otrzymał stypendium Fundacji My Polish Hart, a w 2013 r. stypendium kulturalne miasta Andrychów. Inspiracje czerpie głównie z takich muzyków jak Agustí Fernández, Matthew Shipp, Thelonious Monk, Herbie Hancock, Ahmad Jamal, Igor Strawiński czy Wojciech Kilar.

Ma na swoim koncie trzy płyty: PeGaPoFo „Świeżość”, Cracow Jazz Collective „No More Drama” oraz Silberman and Three of a Perfect Pair.

23.07 : Silberman New Quartet (Łukasz Stworzewicz – perkusja, Maciej Obara – saksofon altowy, Mateusz Gawęda – fortepian, Kuba Mielcarek – kontrabas), godz. 20:00, bilety 40 zł

silberman new

Silberman New Quartet to kolejny projekt niestrudzonego poszukiwacza dźwiękowej transcendencji – Łukasza Stworzewicza. New Quartet tworzą wybitni polscy muzycy, którzy prowadzą muzyczny dialog na najwyższym poziomie, zaskakując i poruszając widzów swoją inwencją, techniką i wrażliwością. Efekt ich spotkań zawsze jest tajemnicą, ale jednego można być pewnym – ta tajemnica warta jest odkrywania.

Łukasz Stworzewicz – jeden z najciekawszych perkusistów i kompozytorów polskich młodego pokolenia. I pomyśleć, że miał nie grać, nie pisać muzyki i nie palić papierosów… Pali, ukończył wydział instrumentalistyki na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, tworzy i produkuje muzykę. Pierwszą płytę Silberman Trio „Silberman” zrealizował w 2008 r. z Dorotą Zaziąbło (fortepian) i Arturem Kudłacikiem (bas). Druga płyta, Silberman Quintet „Are you a wizard, sir?” ukazała sie w połowie 2010 r, nagrana została w składzie: Adam Bałdych (skrzypce), Piotr Wyleżoł (fortepian), Grzesiek Bąk (kontrabas) i Wojtek Gąsior (bas). Obecnie Łukasz wydaje kolejne płyty, współpracując ze ścisłą czołówką polskiego jazzu.

Maciej Obara – ”Maciej Obara jest jednym z najlepszych polskich saksofonistów jazzowych – zbiera znakomite recenzje melomanów i krytyków. Odnosi międzynarodowe sukcesy, pojawia się w programach najważniejszych festiwali na całym świecie. Obara konsekwentnie podążą swoją własną artystyczną ścieżką, ciągle udoskonalając swój warsztat muzyczny, wypracowując własny język i poszukując indywidualnego brzmienia. Jest m.in. zwycięzcą konkursu na festiwalu Bielska Zadymka Jazzowa. Był także nominowany do nagrody „Fryderyk”.” Tak o Macieju Obarze piszą media… Ma na swoim koncie współpracę z czołówką europejskich jazzmanów, jest również autorem kilkunastu jazzowych projektów, wielokrotnie wyróżnianych przez jazzową prasę.

Mateusz Gawęda – Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu jazzowego dr Joachima Mencla. Współtwórca zespołów: Pezda/Gawęda Duo, Mateusz Gawęda Trio, PeGaPoFo, Cracow Jazz Collective, których repertuarem są przede wszystkim jego autorskie kompozycje. Współpracował i występował ze znakomitościami sceny jazzowej polskiej i zagranicznej m.in. Billy Hart, Rusty Jones, Walter Smith III, Kazimierz Jonkisz, Jacek Kochan, Leszek Żądło, Janusz Muniak i wieloma innymi. Zdobywca licznych nagród, występował na najważniejszych polskich festiwalach jazzowych.

Jakub Mielcarek – kontrabasista, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Zdobywca nagrody „Złote Gęśle” dla najlepszego instrumenty (2009) oraz wyróżnienia (2012) otrzymanego na Festiwalu Nowa Tradycja. Wraz z ojcem Jackiem Mielcarkiem współtworzy duet, trio oraz zespoły etno-jazzowe: Nisza i Śliczne Goździki. Muzykę tradycyjną wykonuje z Kapelą Brodów. Bierze udział w wielu projektach m.in.: Maciej Fortuna Trio, Fortuna Acoustic Quartet, Ewelina Serafin Quartet, D.R.A.G., Silberman and „three of a perfect pair” czy Phillip Bracken z zespołem. Współpracował z Erase Quartet, Zbigniewem Namysłowkim, Bogdanem Hołownią, Power Of The Horns, Piotrem Damasiewiczem oraz Maciejem Obarą.

24.07 : Mexicanu Band (Marian Mexicanu – akordeon, Madalin Radulescu – kontrabas, Krzysztof Dziedzic – perkusja) godz. 20:00, bilety: 50 zł

mexicanu band

Marian Mexicanu to jeden z najlepszych akordeonistów na świecie, choć daleko mu do idei muzycznej rywalizacji i popisów. Muzyka Mexicanu jest jedynym w swoim rodzaju połączeniem muzyki cygańskiej, jazzu, muzyki klasycznej i wielu innych wpływów. Można powiedzieć, że Mexicanu to cygańskie do bólu życie zaklęte w dźwiękach, nasączone iście jazzową energią. Koncerty tego geniusza zawsze są wydarzeniem, a podczas Beskid Summer Jazz Weekend wesprą go fantastyczni muzycy, Madalin Radulelscu i Krzysztof Dziedzic. To legendarne trio nie pozostawia nikogo obojętnym.

MARIAN MEXICANU – ur. 1972 roku w Bukareszcie (Rumunia). Gra na akordeonie od 7 roku życia. Grę na instrumencie rozpoczął zupełnie przez przypadek. Kiedy był dzieckiem porosił ojca o rower a ten przyniósł mu inny prezent – akordeon. Nieznając nut poświęcił całe swoje dzieciństo ćwicząc wiele godzin dziennie by osiągnąć mistrzowski poziom. Jako wirtuoz akordeonu Marian Mexicanu podróżuje po całym świecie grając wszelkiego rodzaju muzykę, począwszy od muzyki cygańskiej poprzez jazz, na muzyce klasycznej kończąc. Od 6 lat mieszka w USA. Grał dla Chucka Norrisa, Jean-Cloude Van Damme’a, Chicka Corea i wielu innych. Koncertował m.in z Gheorghe Zamfirem i wieloma orkiestrami symfonicznymi. Jest także kompozytorem muzyki do trzech filmów i dwóch animacji, w tym do wyjątkowego filmu o życiu rumuńskich cyganów podczas Holocaustu. Po raz pierwszy był w Polsce podczas niedawnej trasy koncertowej z Nigelem Kennedym..

MADALIN RADULESCU – ur. 1991 roku w Bukareszcie (Rumunia). Rozpoczął naukę w wieku 7 lat od gry na skrzypcach. Po 4 latach zmienił instrument na kontrabas. Skończył Akademię Muzyczną w Bukareszcie. Pomimo młodego wieku koncertoał już z z wieloma znanymi muzykami: Damian Draghici, Roby Lakatos czy Bobby McFerrin.

KRZYSZTOF DZIEDZIC – ur. 1975 roku w Bielsku-Białej. Grę na perkusji rozpoczął dopiero w wieku 15 lat (najpierw uczył się na fortepianie) jednak bardzo szybko wypracował swój indywidualny, specyficzny styl gry by stać się jednym z najlepszych polskich perkusistów. Ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach. Laureat wielu inywidualnych nagród na festiwalach Jazz Juniors (1993-1997). Współpracował z wieloma znanymi polskimi i zagranicznymi muzykami: Tomasz Szukalski, Janusz Muniak, Adam Pierończyk, Piotr Wojtasik, Henryk Miśkiewicz, Jarosław Śmietana, Wojciech Karolak, Michel Donato, David Murray, Steve Logan. Koncertował na wszystkich znaczących festiwalach naszego kraju, m.in. Jazz Jamboree, Warsaw Summer Jazz oraz na terenie całej Europy. Od 2008 w zespole Nigela Kennedy’ego. Z wybitnym skrzypkiem konceruje po całym świecie od Sydney po Los Angeles.