26 września 2018 | |
19:00 | |
Bielsko-Biała | |
Bilety w cenie: 30 zł I pula, 40zł II pula; sprzedaż biletów: www.metrumjazz.pl oraz w recepcji hotelu Grępielnia, tel. 33 822 10 65 |
Ten koncert to etniczne brzmienia z dwóch kontynentów.
Po bardzo udanej trasie koncertowej w Polsce w 2015 roku GYPSYFINGERS wraca ponownie.
Victoria Coghlan oraz Luke Oldfield (syn legendarnego MIKE’A OLDFIELDA) tworzą duet na scenie i w życiu. Victoria gra na fortepianie, gitarze, waltorni i śpiewa.Pisze większość tekstów Luke jest producentem muzycznym, posiada własne studio odziedziczone po ojcu, w którym powstawały takie przeboje jak Moonlight Shadow. W 2012 roku zagrał razem z ojcem i jego zespołem w trakcie inauguracji letnich igrzysk olimpijskich w Londynie.
Victoria i Luke wspólnie tworzą od 2011 roku. 3 października 2014 roku zespół zagrał jako support James’a Blunta na warszawskim Torwarze. To był ich pierwszy występ w Polsce. Swoją muzykę określają jako „romantyczny, nowoczesny folk-pop”. W swoich utworach mówią o życiu, radości i problemach, wzlotach i upadkach, miłości i nienawiści. Takie tematy poruszają w swoich nostalgicznych balladach. Ale grają również utwory pełne energii i swobody. Victoria i Luke to świetni muzycy, których wspierają inni, równie dobrzy instrumentaliści.
Gazeta Krakowska:
„Muzyka Gypsyfingers niesie świeże, anglosaskie brzmienie. Ma swoisty nastrój, przestrzenność i potrafi hipnotyzować. To zasługa mieszania różnych gatunków: folku, klasyki, elektroniki, popu i melorecytacji. Nie bez powodu debiutancki album GypsyFingers „Circus Life” zdobył mnóstwo doskonałych recenzji w brytyjskiej prasie muzycznej.”
Muzycy starają się w swojej twórczości łączyć folk, z muzyką popularną, melorecytacją, światem muzyki klasycznej i elektroniki.
Świeże brzmienie i unikalność ich muzyki to wynik zamiłowania Victorii do muzyki tanecznej i klasycznej oraz upodobań Luke’a do folkowych i rockowych rytmów.
Ich debiutancki album „Circus Life” (2014) został doceniony przez prasę muzyczną za świeże, oryginalne brzmienie i połączenie różnych gatunków muzycznych
Gypsyfingers występują na żywo jako kwartet multiinstrumentalny podczas koncertów, które opisywane są jako „wciągające i zabawne, uwodzicielskie i piękne w równym stopniu” (Mumble Music, Edinburgh Queens Hall, 1 października 2017 r.)
Skład Zespołu:
Victoria Coghlan – fortepian, waltornia, gitary, wokal
Luke Oldfield – gitary, wokal
Patrick Kenneally – perkusja
Tali Trow – bas
Przed zespołem jako support wystąpi MUSTAPHA EL BOUDANI
Mustapha urodził się w tradycyjnej rodzinie Nomadów i pochodzi z południowej części Maroka, z wioski M’Hamid El Ghizalne, która znajduje się u wrót piasków Sahary i wysokich wydm zwanych Erg Chigaga. Jest wokalistą, gitarzystą i bębniarzem.
Gra na kastanietach – “karkabat” oraz tańczy. Podczas koncertu muzyk prezentuje tradycyjny, autentyczny folklor oraz muzykę saharyjską graną w obecnych czasach (tu – gitara elektryczna specyficznie strojona). Utwory śpiewane są w języku Hassani (dialekcie Hassaniya). Piosenki opowiadają o przyrodzie, ludziach, zwierzętach, gwiazdach, miłości, wierzeniach, pustyni, wodzie. Komponuje, nagrywa, koncertuje. Współpracuje z wieloma muzykami i zespołami. Gościnie wystąpił na ostatniej płycie Dikandy “Devla Devla”, która zdobyła czwarte miejsce w konkursie Wirtualne Gęśle. Na Jazztivalu II w Ustroniu wystapił razem z Grzechem Piotrowskim. Wraz z Magdą Navarrete oraz Andresem Martorell prowadził warsztat wokalny z zakresu muzyki z Sahary podczas Morocco Musical Journey 2017. Kocha Beskidy, ludzi oraz ich tradycje muzyczne. Gra z podopiecznymi z Fundacji Braci Golec oraz z kapelami DudySkrzypce i Po Pieronie. Bierze udział realizacji projektu “Górale na Saharze-Nomadzi w Beskidach” .
“Autentyczna wirtuozeria” Gazeta Wyborcza 2017 oraz “Prawdziwa Magia Pustyni” Jazz Forum 2018 to zapowiedź koncertu.
Organizatorem koncertu jest Stowarzyszenie Współpracy Polsko-Marokańskiej „Africae Deserta Project”