18 stycznia 2019 | |
20:00 | |
Bielsko-Biała | |
Bilety w cenie: 50 zł I pula, 60 zł II pula, sprzedaż biletów: www.metrumjazz.pl, oraz w recepcji hotelu Grępielnia, tel. 33 822 10 65 |
Okres świąteczny to dobry czas na wspólne kolędowanie. Piękne polskie kolędy i pastorałki zaśpiewa Magda Steczkowska, której towarzyszyć będzie multiinstrumentalista Michał Jurkiewicz. Koncert poprzedzi występ uznanego bielskiego kompozytora i pianisty Janusza Kohuta wraz z wokalistką z Hollywoodzkiej Szkoły Śpiewu.
Janusz Kohut jest absolwentem Wydziału Wychowania Muzycznego Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Technikę kompozytorską kształcił prywatnie, głównie u Bogusława Schaeffera i Aleksandra Lasonia. Kilkakrotnie uczestniczył w Międzynarodowych Kursach dla Młodych Kompozytorów oraz w Seminarium Muzyki Elektronicznej w Krakowie.
Prezentował swoje utwory na wielu koncertach i festiwalach w Polsce i za granicą: „Warszawska Jesień”, Międzynarodowych Festiwalach Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Festiwalach Polskiej Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna”.
Komponuje muzykę teatralną i filmową, między innymi do serii kilkunastu filmów animowanych Marka Luzara pod tytułem „Szkoła Mędrców”. W 1998 roku został laureatem nagrody przyznawanej przez prezydenta miasta Bielska-Białej – „Ikar’98” za wydarzenie roku jakim było prawykonanie utworu „Droga Nadziei – oratorium oświęcimskie”, które odbyło się 11 listopada 1998 roku w Oświęcimiu. W 2001 roku skomponował oratorium beskidzkie „Gość Oczekiwany” według dramatu Zofii Kossak. Prawykonanie oratorium miało miejsce podczas II Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Sacrum in Musica” w Bielsku-Białej. Utwór był również wykonywany m. in. w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach podczas wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w 2002 roku i został uznany wydarzeniem artystycznym 2003 roku.
W 2004 roku miało miejsce prawykonanie kolejnego oratorium – „Święty Piotr” opartego na tekstach Nowego Testamentu, przedstawione również w 2005 roku w Bazylice Opatrzności Bożej w Warszawie. 21 lutego 2006 w Bielskim Centrum Kultury odbył się koncert kompozytorski promujący nową płytę solową „Wysokie Góry”.
W grudniu 2006 roku odbyło się prawykonanie utworu „14 dni pod ziemią” skomponowanego z okazji 25 rocznicy strajku w kopalni „Piast” w Bieruniu.
W czerwcu 2007 roku odbyła się premiera musicalu „Szczęśliwi ludzie”, którego głównym wątkiem jest współczesna rodzina i jej zmagania z odwiecznym „konfliktem pokoleń”.
Magda Steczkowska – pochodzi z wielodzietnej, muzycznej rodziny. W 1978 roku rodzina przybyła do Stalowej Woli i… rozśpiewała całe miasto. Przez wiele lat prowadzili tu działalność popularyzującą muzykę chóralną. Ojciec Magdy założył chór chłopięco-męski „Cantus” w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli, w którym przez wiele lat śpiewali ich synowie. Chór prowadził z najstarszą córką Agatą. Zakochani w muzyce założyli muzyczny zespół rodzinny, z którym koncertowali po całej Europie. W okresie Bożego Narodzenia odbywali wspólne trasy kolędowe ze znaną muzyczną rodziną Pospieszalskich, śpiewali w aulach i kościołach całej Polski. Przez czterdzieści pięć lat rozśpiewywali dzieci i młodzież na Podkarpaciu. Wszystkie dzieci Stanisława i Danuty Steczkowskich są muzykami znanymi nie tylko w Polsce.
Magda w 1995 wystąpiła w chórkach podczas występu swojej siostry Justyny w finale 40. Konkursu Piosenki Eurowizji w Dublinie. W 2001 wraz z Piotrem Królikiem utworzyła zespół Indigo. Wydała z nim trzy albumy studyjne: Ultrakolor (2003), Cuda (2009) i Pełnia (2012. Z piosenką „Mogę dziś” zajęli 14. miejsce w Krajowych Eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji 2004.
5 lutego 2016 wydała debiutancki, solowy album studyjny, zatytułowany …nie na zawsze. Wydawnictwo promowane było przez utwór „Gdzieś bez nas”, który został wykonany przez Steczkowską w duecie z Jakubem Molędą. Wiosną tego samego roku Steczkowska wygrała drugą edycję programu TVP2 Przygarnij mnie.
26 maja 2017 wydała singiel „Maska”, który napisała razem z kompozytorem Marcinem Kuczewskim.