MELANIE CHARLES INTERNATIONAL QUARTET
22 września 2017
20:00
Bielsko-Biała
Bilety 35 zł przedsprzedaż, 40 zł w dniu koncertu, sprzedaż biletów: www.metrumjazz.pl oraz w recepcji hotelu Grępielnia, tel. 33 822 10 65 i 603373590

Polsko-amerykański kwartet zaprezentuje własne aranżacje standardów jazzowych i muzyki soul. Niezwykle oryginalną częścią programu będą oryginalne utwory wywodzące się z muzycznych tradycji Haiti, skąd pochodzi Melanie Charles.

Obok Melanie, wokalistki i flecistki, w skład kwartetu wchodzi jeden z najbardziej utalentowanych amerykańskich kontrabasistów młodego pokolenia – Dishan Harper oraz dwaj polscy muzycy: wybitny pianista jazzowy Janusz Skowron oraz perkusista Mirosław Sitkowski, związany wieloletnią współpracą z poznańskim środowiskiem muzycznym.

Melanie Charles – urodzona w Brooklynie, w rodzinie haitańsko-amerykańskiej, jest naprawdę rzadkością w świecie artystycznym. Melanie Jean-Baptiste Charles po mistrzowsku miesza wiele gatunków muzycznych, od soulu przez jazz po haitańską muzykę korzenną. Melanie ukończyła słynną LaGuardia High School of the Performing Arts w klasie fletu i New School for Jazz and Contemporary Music uzyskując dyplom wokalistki jazzowej. Melanie podróżuje po świecie i występuje jako lider i jako „wyróżniająca się piosenkarka” w najlepszych miejscach, takich jak Blue Note NY, Mediolanie, Japonii, Duc Des Lombards w Paryżu, LPR w Nowym Jorku i wielu innych. Wzięła udział w nagraniu dwóch albumów światowej sławy producenta i gitarzysty Nicoli Conte –  „Love and Revolution” i „Free Souls” obok takich sław jak Gregory Porter i Jose James. Haitański autor Ralph Boncy i Haitian Jazz Foundation opisują Melanie Charles w najnowszej książce „Grand Dames De La Musique Haitienne”. Melanie dzieli scenę z najlepszymi artystami Haiti, takimi jak James Germain, Belo, Buyu Ambroise, Emeline Michel i wiele innych. Artystka występuje również pod imieniem D’flower w ramach projektu o nazwie RAT HABITAT. Wydany w zeszłym roku debiutancki debiutancki EP „GUNS THAT SHOOT BUBBLEs” otrzymał entuzjastyczne recenzje Gilles Peterson, Okayplayer i Afropunk.

Janusz Skowron – wybitny polski pianista jazzowy, kompozytor i aranżer. Ukończył Szkołę Muzyczną II stopnia im. Józefa Elsnera w Warszawie w klasie organów.

W 1980 roku wystąpił na Festiwalu Jazz Jamboree z zespołem Kazimierza Jonkisza, a rok później stał się członkiem grupy String Connection założonej przez Krzesimira Dębskiego. Od 1985 roku współpracuje z Wolną Grupą Tomasza Stańko.

Od 1990 roku koncertuje i nagrywa ze Zbigniewem Namysłowskim, a od 1997 roku z Walk Away, z którym nagrał kilka płyt.

Janusz Skowron współpracował także z Ericem Marienthalem, Billem Evansem, Randy Breckerem, Deanem Brownem, Davidem Gilmore, Kennym Wheelerem. Koncertował w większości krajów europejskich, a także w Kanadzie, Izraelu i Indonezji. Jest laureatem wielu nagród m.in. Fundacji Kultury Polskiej im. Krzysztofa Komedy. Niemal nieprzerwanie od 1982 roku jest corocznym laureatem Jazz Top – ankiety czytelników pisma Jazz Forum, w jednej z kategorii – fortepian akustyczny, elektryczny, bądź syntezator

Dishan Harper – jest jednym z najbardziej utalentowanych amerykańskich kontrabasistów młodego pokolenia. Pochodzi z muzycznej rodziny, jego ojciec jest nauczycielem gry na trąbce w Miles College a matka jest byłą pianistką African American Philharmonic Jazz Orchestra. Dishan ukończył Georgia State University, studiując basy pod kierunkiem Roberta Dixona. Występował z takimi muzykami jak: George Cables, Russel Gunn, koncertował w Columbia South America. Od 2013 roku jest basistą African American Philharmonic Orchestra

Mirosław Sitkowski – polski perkusista. Uczył się z zapisów najlepszych perkusistów takich jak Elvin Jones, Tonny Williams czy Jimmy Cobb, których poznał na festiwalu w Umbrii w 1984 roku. Mirosław grał na najważniejszych festiwalach jazzowych w  kraju i Europie: Festiwal Jazzowy w Umbrii -Włochy, Festiwal Jazzowy Pori w Finlandii, Festiwal Jazzowy w Umea – Szwecja. Jest laureatem konkursu Dunkierque Jazz we Francji i Houliard w Belgii.

Mirosław Sitkowski grał z wieloma muzykami takimi jak David Fredman, Bill Mollenhoff, Arthur Lipner, Danny Goodhave, Kenney James, Bebrah Gibson, Mark Preston i Natalie Cole.

Melanie Charles – vocal , fluet /USA
Janusz Skowron – piano /PL
Dishan Harper- bass / USA
Miroslaw Sitkowski – drums /Pl