KINGA RATAJ Z ZESPOŁEM / FADO
3 listopada 2017
20:00
Bielsko-Biała
Bilety 25 zł przedsprzedaż, 30 zł w dniu koncertu

Często powtarza, że śpiew był w Niej od zawsze, odkąd tylko pamięta, a inspiracji wokalnych i muzycznych szuka niemal w każdym gatunku.

Jest jednym z najciekawszych odkryć wokalnych w Polsce ostatnich lat. Laureatka Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku, Festiwalu Twórczości Marka Grechuty „Korowód” a także dwukrotna zwyciężczyni legendarnego konkursu „Śpiewać każdy może” w krakowskiej  Rotundzie. Przełomem stał się rok 2006 w którym zdobyła Główną Nagrodę oraz Nagrodę Prezesa TVP za Najciekawszy Debiut na 42.Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. W tym samym roku zrodziła się fascynacja muzyką fado, językiem i kulturą Półwyspu Iberyjskiego. Zaowocowało to powstaniem koncertu, w którym klasyka fado miesza się z jazzem, tango i flamenco.
W Fado prezentuje takie opanowanie języka portugalskiego, ze brana jest za rodowitą Portugalkę, czym wprawiła w zachwyt licznie zebraną portugalską publiczność podczas I Międzynarodowego Kongresu Luzytanistów Polskich w Krakowie we wrześniu 2013 roku. Nie uszło to uwadze entuzjastom i miłośnikom Fado na Półwyspie Iberyjskim. Artystka ze swoim koncertem została zaproszona na Festival Internacional de Fado de Catalunya / Inter-fado, a fragment nagrania jednego z koncertów otrzymał status „wideo tygodnia” na Portal do Fado – jednym z najważniejszych portali Fado w Portugalii. Obecnie w przygotowaniu koncert polski. Niezwykle ważny i przełomowy, gdyż zarówno w warstwie tekstu jak i muzyki prawie w całości napisany dla Kingi Rataj, a premierowe utwory będą jednocześnie zapowiedzią debiutanckiego albumu planowanego na wiosnę 2018.

Kinga Rataj – śpiew

Marek Bazela – fortepian

Witek Góral – gitara

Marcin Spera –  kontrabas

Łukasz Kurzydło – instrumenty perkusyjne